dnes je 21.11.2024

Input:

Hodnocení zdravotních rizik

22.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.12.3.2 Hodnocení zdravotních rizik

Ing. Miloslav Kočí

Zdravotní rizika při práci vycházejí z přítomnosti rizikových faktorů na pracovišti, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců. Hodnocení je předepsáno již zmíněnými ustanoveními ZP, ustanovením § 7 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, a je upřesněno z. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Rizikové faktory

Rizikovými faktory pro zdraví zaměstnanců jsou zejména faktory fyzikální (hluk, vibrace), chemické (karcinogeny), biologické, prach, fyzická zátěž, psychická a zraková zátěž, nepříznivé mikroklimatické podmínky (chlad, teplo, vlhkost), neionizující a ionizující záření. Zaměstnavatel je povinen měřením pravidelně a při změně stavu zjišťovat a kontrolovat jejich hodnoty a vyloučit jejich působení nebo alespoň snížit na přijatelnou mez. Pokud to není možné, je povinen omezovat jejich působení opatřeními, jako je úprava pracovních podmínek, doba práce, zřízení kontrolovaných pásem, používání vhodných OOPP, poskytování ochranných nápojů.

Sankce

Za nesplnění nebo porušení povinností stanovených zákonem č.. 258/2000 Sb., k ochraně zdraví při práci, uloží příslušný orgán ochrany veřejného zdraví fyzické nebo právnické osobě pokutu až do výše 2 000 000 Kč.

Překročí-li výsledky měření rizikových faktorů stanovené přípustné hodnoty, musí být zjištěny příčiny tohoto stavu. Pokud nelze rizikové faktory snížit, musí zaměstnavatel o tom zaměstnance informovat a vybavit je OOPP.

Příklad
Pracovníci provádějí manipulaci se zbožím v mrazírně. Rizikovým faktorem pro pracovníky jsou mikroklimatické podmínky (chlad). Teplotu nelze zvyšovat, protože by se zkazilo zboží. Pracovníci musí být vybaveni osobními ochrannými prostředky proti chladu, případně, podle délky činnosti v chladu, musí dostávat ochranné nápoje (teplé).

Nejde-li zajistit ochrana zdraví zaměstnanců, musí být zdroj rizikového faktoru vyřazen z provozu. Pokud to není možné, musí být práce do vyřešení problému zastavena.

Kontrolovaná pásma

Práce s asbestem, chemickými karcinogeny a biologickými činiteli musí být prováděny vždy v kontrolovaných pásmech, označených a zajištěných proti vstupu nepovolaných osob. Pokud je to třeba k ochraně zdraví zaměstnanců, může zaměstnavatel zařadit do kontrolovaných pásem i další práce. O kontrolovaných pásmech a zaměstnancích v nich musí zaměstnavatel vést předepsanou evidenci a ukládat ji po stanovenou dobu.

V kontrolovaných pásmech je zakázáno jíst, pít, kouřit. Vstupovat do nich lze jen s předepsanými osobními ochrannými pracovními prostředky, a to jen osoby, které zde pracují nebo zde provádějí kontrolu a dozor. Nesmějí zde pracovat mladiství a zaměstnankyně těhotné, kojící a do devátého měsíce po porodu.

Zakázané práce

Práce s chemickými látkami uvedenými v § 8 zákoně č. 309/2006 Sb., a azbestem jsou zakázané mimo uvedené výjimky.

Hodnocení zdravotních rizik

Rizikové faktory pracovních podmínek, jejich členění a hygienické limity jsou uvedeny v nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se

Nahrávám...
Nahrávám...