9.12.4.2 Poskytování ochranných nápojů
Ing. Miloslav Kočí
Podle § 104 odst. 3 ZP je zaměstnavatel povinen poskytovat v nevyhovujících mikroklimatických podmínkách (při zátěží teplem nebo chladem) ochranné nápoje. Podrobnosti o poskytování ochranných nápojů obsahuje § 8 nařízení vlády č.. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, které bylo novelizováno nařízením vlády č. 68/2010 Sb. Touto novelou se předpis stal pro neodborníky srozumitelnější.
Ochranné nápoje při zátěži teplem
Ochranné nápoje se poskytují na pracovišti nebo v jeho těsné blízkosti v množství alespoň 70 % potem a dýcháním ztracených tekutin a minerálních látek za osmihodinovou směnu, pokud teplota překračuje 26 °C. Doporučené množství je 1,5 l za směnu, při extrémních teplotách 2,5 l.
Hygienický limit ztráty tekutiny
Pro poskytování ochranných nápojů je rozhodný hygienický limit ztráty tekutiny z organismu potem a dýcháním, který je 1,25 litrů za osmihodinovou směnu. Do tohoto limitu se ochranný nápoj neposkytuje (práce třídy I, IIa).
Podle celkového průměrného energetického výdeje a ztráty tekutin za osmihodinovou směnu jsou práce rozděleny do osmi tříd – I, IIa, IIb, IIIa, IIIb, IVa, IVb, V (Příloha 1, část A, tab. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.).
Poskytování ochranných nápojů
Ochranný nápoj se neposkytuje u prací zařazených do třídy I, IIa. V tomto případě musí být na pracovišti z hygienických důvodů k dispozici pitná voda.
Prací, kdy se neposkytují ochranné nápoje (pokud není prokázáno překročení hygienického limitu), jsou práce kancelářské, na velínech, sestavování drobných lehkých předmětů, řízení osobního vozidla, některých drážních vozidel, přesouvání lehkých břemen, automatizované strojní obrábění, kusová práce mechaniků a nástrojářů, pokladní.
Ochranný nápoj se poskytuje:
-
u prací zařazených do třídy IIb a vyšší a v případě, že je měřením prokázána větší ztráta tekutin, než je hygienický limit (1,25 l za osmihodinovou směnu),
-
u trvalých prací v zátěži teplem zařazených podle zákona o…