12.7
Systém péče o elektrická zařízení
Igor Lüftner - Martin Šturma
Kontroly, revize a údržba elektrického zařízení zabezpečují jeho řádný a bezpečný stav a zachycují počínající závady zejména bezpečnostního charakteru.
Prohlídky se provádějí za plného provozu a pouze vizuálně dle místního provozního bezpečnostního předpisu pro EZ.
Pravidelné odborné kontroly EZ musejí být podle § 4 odst. 2 NV č. 378/2001 Sb. prováděny nejméně jednou za 12 měsíců v rozsahu stanoveném místním provozním bezpečnostním předpisem, nestanoví-li zvláštní právní předpis, popřípadě průvodní dokumentace nebo normové hodnoty rozsah a četnost následných kontrol jinak. Definice kontrol podle Přílohy ČSN 33 1500 zní: Kontrola elektrického zařízení – činnost prováděná na elektrickém zařízení, při které se zjišťuje technický stav elektrického zařízení (např. zkouškou, měřením, prohlídkou apod.). Většinou se provádí vizuálně odborným posouzením technika s elektrotechnickou kvalifikací. O této kontrole musí být proveden zápis.
Písemné pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou dle § 349 odst. 2 zákoníku práce konkrétní pokyny dané zaměstnancům vedoucími zaměstnanci. Podle čl. 6.2.7 ČSN EN 50110-1 ed. 3 má být pro práci na zařízení VN připraven písemný popis odpojení a uzemnění (vzory jsou uvedeny v TNI 34 3100 a v PNE 33 0000-6 v platné edici).
Pravidelné revize provozovaných elektrických zařízení – revize prováděné revizním technikem s příslušným osvědčením vizuálně, měřením a zkoušením, a to pravidelně ve lhůtách dle Přílohy č. 4 k NV č. 190/2022 Sb.
Mimořádné revize se provádějí při jakémkoliv zásahu do stávajícího elektrického zařízení a provádí je revizní technik s příslušným osvědčením.
Příkladem mimořádné revize může být:
- podle požadavku právního předpisu nařízení orgánu inspekce práce dle § 7 odst. 1 písm. c) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce: inspektor je oprávněn v případech hodných zvláštního zřetele, popřípadě nebezpečí hrozícího…