Zálohy u poplatníků vedoucích daňovou evidenci
RNDr. Ivan Brychta
Nahoru1. Úvod k problematice záloh
V praxi činí často nemalé problémy se rozhodnout, jak v daňové evidenci správně zaevidovat (zachytit) zaplacenou nebo přijatou zálohu a jaký to bude mít dopad do základu daně z příjmů. V tomto článku se tedy pokusíme zmapovat nejčastěji se vyskytující typy záloh a popsat jejich způsob evidence a zdanění (zálohy na nákup hmotného majetku a zálohy placené finančnímu úřadu, které nejsou daňově uznatelným výdajem, jsou řešeny v textu Zálohy nedaňové).
Pro snazší orientaci přikládáme následující tabulku, která je poplatná dalšímu výkladu.
Nahoru2. Definice záloh
Právní úprava
• zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (NOZ), §§ 1807 až 1809 NOZ - vymezení zálohy a závdavku
• zákon č. 586/1992 Sb., zákon o daních z příjmů (ZDP), § 21b odst. 5 ZDP - daňový pohled na závdavek
Definice
Záloha je v občanském právu vymezena jako to, co jedna strana dala druhé před uzavřením smlouvy. Z definice je patrné, že se nemusí jednat jen o finanční plnění (což bývá nejčastějším případem), ale může to být (velice zřídka) i nepeněžní plnění.
Zároveň se zálohou vymezuje občanský zákoník i závdavek, kterým se potvrzuje uzavření smlouvy a strana, která jej dala, poskytuje jistotu, že dluh splní. Pro závdavek pak stanoví další pravidla:
- -
byl-li ujednán závdavek, vyžaduje se, aby byl odevzdán nejpozději při uzavření smlouvy,
- -
nesplní-li se dluh z příčiny na straně toho, kdo dal závdavek, může si druhá strana závdavek ponechat,
- -
dala-li tato strana závdavek, má právo požadovat, aby jí buď bylo vydáno dvojnásobně tolik, anebo aby dlužník dluh splnil, nebo (není-li splnění dluhu již možné) náhradu škody.
Jak je vidět z definice, závdavek je jakousi "závaznou zálohou", jinak se od zálohy prakticky neliší. Proto i zákon o daních z příjmů uvádí, že ustanovení ZDP hovořící o záloze se obdobně použijí i na závdavek. V dalším tedy budeme zmiňovat pouze zálohu.
Nahoru3. Zálohy přijaté na prodej zboží, výrobků a služeb
Evidence příjmů a výdajů
Vzhledem k tomu, že v rámci daňové evidence máme povinnost evidovat příjmy a výdaje, musíme již při přijetí finanční částky specifikovat, zda jde o příjem zdanitelný či nepodléhající dani.
Platí zde pravidla daná zákonem o daních z příjmů. Musíme tedy rozlišovat, co je předmětem daně z příjmů, co je osvobozeno, co podléhá srážkové dani, event. co zdanění nepodléhá.
Jelikož příjem za prodané zboží, výrobky a služby patří mezi zdanitelné příjmy daní z příjmů, budeme i přijetí peněz z těchto titulů předem (tedy zálohy) evidovat stejně jako platby za již prodané zboží, výrobky a služby. U plátců daně z přidané hodnoty je nutno tuto problematiku rozšířit ještě o povinnost vyplývající z § 20a ZDPH, který ukládá přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty před uskutečněním zdanitelného plnění, je-li zdanitelné plnění ke dni přijetí úplaty známo dostatečně určitě. To znamená, že musí být známy alespoň tyto údaje:
- zboží, které má být dodáno, nebo služba, která má být poskytnuta,
- sazba daně v případě zdanitelného plnění a
- místo plnění.
Nebudou-li tyto skutečnosti plátci známy, daň z přijaté úplaty před uskutečněním zdanitelného plnění se nepřiznává (DPH z přijaté úplaty např. za voucher či poukázku nahrazující peníze se v takových případech nepřizná okamžitě k datu přijetí úplaty, ale až v okamžiku uskutečnění zdanitelného plnění, na které budou voucher či poukázka použity).
Evidence (kniha) dluhů
Přijetím peněz před poskytnutím služeb, prodejem zboží či výrobků vzniká příjemci dluh vůči budoucímu odběrateli a je nutné tento dluh zaevidovat, a to do evidence (knihy dluhů). Po poskytnutí služby nebo při prodeji zboží (výrobků) tento dluh částečně nebo zcela ztrácí své opodstatnění, a je tedy zapotřebí tento stav daňově zachytit. Musíme "srovnat" platbu předem s vyúčtováním skutečnosti.
Pan Novák, podnikatel, plátce DPH, se zabývá prodejem nábytku. Součástí jeho obchodní politiky je, že zákazník musí před odebráním zboží zaplatit zálohu. Při prodeji zboží pak bude v daném zdaňovacím období 202X vystaveno vyúčtování (daňový doklad).
Varianta I
Záloha je ve výši 70 % kupní ceny vybraného zboží.
1) Přijetí zálohy 7 000 Kč (70 % z hodnoty 10 000 Kč)
Evidence příjmů a výdajů
Kniha dluhů – evidence přijatých záloh na prodej zboží (částky jsou v Kč)
Pan Novák vystavil na přijetí zálohy daňový doklad. Přijetí platby podléhá odvodu DPH na výstupu.
2) Při odebrání zboží obdržel pan Vonásek daňový doklad (§ 29 ZDPH), na kterém bylo uvedeno:
Do knihy pohledávek zachytí účetní pana Nováka následující:
Kniha pohledávek (v Kč)
Po tomto zápise musí být odepsána hodnota dluhu z knihy dluhů s odvoláním na číslo daňového dokladu, který v našem příkladu je např. vydaná faktura (VFA) č. 128/202X.
Kniha dluhů – evidence přijatých záloh na prodej zboží
3) Přijetí částky 5 100 Kč (doplatek)
Evidence příjmů a výdajů
Do knihy pohledávek je nutno zaevidovat přijetí částky 5 100 Kč, a tím i zánik pohledávky.
Kniha pohledávek (v Kč)
Různá zdaňovací období
Varianta I
V situaci, kdy záloha je nižší než hodnota prodejní ceny bez DPH, nevznikají problémy ani v případě, kdy záloha je zaplacena v jednom roce a k vyúčtování této zálohy dojde až v roce následujícím. Způsob evidence je stejný, jako kdyby došlo k vyúčtování této zálohy ve stejném roce.
Varianta II
Zaplacená záloha pokryje celou kupní cenu vybraného zboží.
1) Přijetí zálohy 12 100 Kč v roce 1
Evidence příjmů a výdajů
Kniha dluhů – evidence přijatých záloh na prodej zboží
Pan Novák v souladu s § 28 odst. 1 písm. d) ZDPH vystavil doklad s náležitostmi daňového dokladu. Přijetí platby tedy podléhá odvodu DPH na výstupu.
2) Při odebrání zboží v roce 2 obdrží pan Vonásek daňový doklad (§ 29 ZDPH), na kterém bude:
Do knihy pohledávek zachytí účetní pana Nováka následující:
Kniha pohledávek (v Kč)
Po tomto zápise musí být odepsána hodnota dluhu z knihy dluhů s odvolávkou na číslo příslušného dokladu [číslo vyúčtování (faktury) u neplátců DPH].
Do zdanitelných příjmů nebude zapsaná žádná hodnota.
Varianta III
V případě, kdy záloha by byla zaplacena v částce vyšší než celková prodejní cena včetně DPH, dochází ke srovnatelné…